kuchyneDrozd.jpg, 227kB

Vestavné trouby:

Trouby se vyrábí plynové i elektrické

Plynové vestavné trouby

Plynové trouby sice najdeme spíše v celoplynové kombinaci jako sporák, ale je možnost pořídit je i samostatně. V nabídkách najdeme trouby klasické, vestavné polyvalentní (polyvalentní - jsou uzpůsobeny pro kombinaci s varnou deskou, přičemž ovládání obou spotřebičů je v rámci trouby) i samostatné.

Elektrické vestavné trouby

Druhy elektrických trub nalezneme většinou pod označením "klasické, horkovzdušné, s grilem, kombinované či multifunkční". Ovládání mají mechanické i elektronicky řízené.

Horkovzdušná trouba
- bývá vybavená jen ventilátorem, který rozhání teplo vytvořené z horního a spodního topného tělesa. Péct můžeme jen ve dvou vrstvách a plechy musíme v průběhu pečení prohodit, abychom dosáhli stejného výsledku.
Multifunkční trouba
- má kruhové topné těleso, které je za zadní stěnou trouby kolem ventilátoru. Výhodou je rychlost, jakou se trouba rozehřeje na požadovanou teplotu. Výkonné trouby se dokážou rozehřát na 150 °C do 5 minut, což je oproti klasické nebo horkovzdušné troubě výrazně kratší doba. Hlavní výhodou je udržení téměř konstantní teploty v celém prostoru trouby, takže můžeme péct i ve třech vrstvách nad sebou, aniž bychom museli plechy během pečení vzájemně prohazovat. Rovnoměrnou teplotu v celém prostoru trouby nemohou garantovat všechny multifunkční trouby.

U vestavných trub je asi největší výhodou to, že se mohou umístit v různé výšce - prostě tam, kde Vám to bude vyhovovat, nemusíte se tak ohýbat, ostatně i dítě bude ve větším bezpečí. Pro ochranu dětí či domácích mazlíčků je také určen systém ochlazování dvířek a madla trouby, popálení zde tedy rozhodně nehrozí.

Pro lehčí a důkladnější čištění trouby jsou použity u moderních trub speciální povrchy, které se nazývají katalytické panely, Pyroluxe, PerfectClean, pyrolytický povrch apod. Základní princip je založen na rychlém spálení tuku vysokou teplotou (trouba musí být prázdná) na popílek, který po zchladnutí snadno setřete.

vyrobeno.jpg, 37kB