Myčky nádobí jsou na trhu běžně k dostání ve dvou základních rozměrech - 45 cm a 60 cm, což samozřejmě ovlivní kapacitu a spotřebu myčky. Kapacita užších myček je 8 až 9 sad nádobí, širší klasická myčka pojme 12 až 14 sad. Vzhledem k tomu, že myčka nejlépe pracuje a plní své funkce, když je dostatečně naplněná, je nutné zvážit, kterou myčku si pořídíte. Pro dvoučlennou domácnost tedy doporučujeme užší myčku, pro vícečlennou pak vícekapacitní širší myčky nádobí.
Spotřeba vody a energie, účinnost a ekonomičnost myčky jsou značeny od nejlepší (A) po nejhorší (G). Jedním z dalších důležitých parametrů je také hlučnost myčky, u nejtišších modelů nedosahuje hlučnost 45 dB. Průměrná roční spotřeba elektrické energie (při jednom mytí denně) je u čtyřčlenné rodiny 400 - 650 kW. Průměrná spotřeba vody na jeden mycí cyklus je 11 litrů, přičemž by rozhodně neměla překročit 25 l. Myčku připojujeme na vodu, odpad a elektrickou zásuvku se samostatným okruhem a jističem.
Novější myčky jsou vybaveny až několika programy, které jsou rozděleny nejen podle teploty vody, ale také podle zaměření - můžete tak například využít k mytí program Bio či Eko. U vyšších modelů myček se zpravidla setkáte se systémy Senzorlogic či Fuzzy kontrol, Fuzzy logic, Šestý smysl, Automatic, které samy rozpoznají naplněnost myčky, druh nádobí, stupeň jeho zašpinění, rychlost ohřevu vody a množství ztečené vody z nádobí, což jsou parametry, podle kterých pak automaticky vyhodnotí potřebný způsob mytí.
Myčky nádobí by měly obsahovat systémy proti vytopení (Aqua kontrol, Aqua stop, Aqua alarm, Water stop, Watersafe atd.), pracující většinou na principu zastavení přívodu vody do myčky a případném zadržení vyteklé vody. Vyšší třídy myček umožňují také pomocí funkce Multizone mytí jen jednoho koše při polovičním množství nádobí. K praktickým funkcím pak dále můžeme zařadit i odložený start a při sušení nádobí pak systémy jako Jet Dry, Turbo-Dry atd., které zaručují proudění vzduchu v prostoru a zajistí kondenzaci přebytečné vlhkosti, čímž se zvýší účinnost sušení.
Myčka nádobí může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Oproti umývání pod tekoucí vodou podle výzkumů spotřebují různé typy myček o 35 - 60 % méně vody. Ještě více můžete ušetřit například tím, že myčku připojíte přímo na okruh teplé vody.