kuchyneDrozd.jpg, 227kB

Vestavné chladničky:

Hned z počátku si připomeňme, že z volně stojící chladničky vestavěnou udělat nelze. Pro tyto účely je třeba vybírat ze speciální nabídky vestavných spotřebičů.

Před nákupem si ujasníme základní kritéria - jak velkou chladničku potřebujeme? U vestavných chladnic je nutno počítat s menším objemem, než mají srovnatelně velké samostatně stojící chladničky. Velikost spotřebiče vybíráme s ohledem na jeho využitelnost. Roli hraje počet členů rodiny, četnost nákupů, případně množství zásob. Teoreticky by mělo být využito nejméně 70 % vnitřního prostoru.

Energetická třída

- První, co by nás mělo zajímat, bude energetická třída. Je označena abecedně, přičemž máme záruku, že spotřebiče označené energetickou třídou A+ a A jsou nejúspornější. Ovšem pozor! Dokonalé úspory docílíte i vhodným umístěním chladničky. Dáte-li energeticky úsporný spotřebič typu A do blízkosti tepelného zdroje (topení, trouby, varné desky, ...), bude velmi pravděpodobně jeho výkon nakonec srovnatelný například s typem B. Chladničky by měly stát vždy co nejdále od tepla! Nejméně vhodné k doporučení jsou spotřebiče označené energetickou třídou C, D, ...

Mrazící kapacita

- teplotu -16 ºC. S tím nepřímo souvisí akumulační doba. Mrazicí výkon je většinou uváděn pomocí hvězdiček. K orientaci vám poslouží jednoduchá tabulka:
Krátkodobé skladování (dny), T -6 ºC = *
Krátkodobé skladování (týdny), T -12 ºC = **
Dlouhodobé skladování (měsíce), T -18 ºC = ***
Dlouhodobé skladování (hluboko zmrazené potraviny), T -24 ºC = ****
Pozn.: Teplotu v chladicí části většinou stačí nastavit na + 5 ºC.

Typy kompresorů

- Nejen v souvislosti s nastavením teploty budeme vybírat spotřebič s ohledem na počet kompresorů. Chladnička s jedním kompresorem je cenově výhodnější a má nižší spotřebu. U tohoto typu je mrazák nahoře a není zde možnost individuálního nastavení teplot. U dvoukompresorových zařízení jsou mrazáky nahoře nebo dole. Dva kompresory nabízí praktickou možnost nastavení teploty v chladicí i mrazicí části zvlášť, během doby nepoužívání chladicí části (například v období dovolených) lze tuto chladicí část vypnout.
vyrobeno.jpg, 37kB