kuchyneDrozd.jpg, 227kB

Kuchyňské digestoře (odsavače par):

Při výběru digestoře (jedno jakého typu) obecně platí, že nejpodstatnějším údajem, který byste měli sledovat, je výkon. Hodnotu výkonu přístroje volíte podle rozměru místnosti. A jak spočítat optimální výkon odsavače? Obecně platí výpočet objem místnosti x 10, - tedy pokud máte místnost kuchyně 3x3m a výšku stropu 2,5m, doporučuje se odsavač s odtahem minimálně 225m3/hod. Nicméně doporučujeme vždy o něco větší výkon. Pokud máte kuchyň spojenou s obyvákem, počítá se výkon podle objemu obou místností.

Jelikož jsou moderní odsavače vybaveny i několika programy odsávání, měli byste se zajímat především o údaj o hlučnosti při plném výkonu přístroje, pak by totiž hlučnost měla již jen klesat. Abyste se mohli bez překřikování bavit s ostatními, volte přístroje, jež jsou označeny jako tiché - ty by neměly přesáhnout ani při nejvyšším výkonu hodnotu 56 dB. Můžete ovšem nalézt odsavače, které mají při běžném užívání hlučnost kolem 40 dB. U tohoto údaje prostě platí čím nižší, tím tišší.

Ani šířku digestoře byste neměli přejít bez povšimnutí. Právě u tohoto údaje byste neměli rozhodně šetřit na centimetrech, neboť čím širší je Vámi vybraná digestoř, tím lépe. Šířky odsavačů par jsou šíře 50,60,70,90 a 120cm. Digestoře jsou velice rozmanité, vybírat u nich můžete ze širokého spektra tvarů, typů, materiálů, barev i kvalit.

V neposlední řadě je třeba si při výběru všímat filtrů. Digestoře jsou vybaveny tukovými filtry, v případě recirkulační digestoře je pak nutným ještě uhlíkový filtr.

Odsavače lze použít jak ve verzi odtahu tak ve verzi s filtrem, kdy se vzduch čistí pomocí uhlíkového filtru a vrací se zpět do místnosti. Pokud opravdu nejste schopni zajistit dostatečný průměr odtahu, který je 200 - 150 mm min. 125 mm je lepší řešit odtah recirkulací(filtrem), což lze provést u většiny odsavačů par.

Odsavače par jsou vybaveny účinným protitukovým filtrem, který zachytí tukové a mechanické částice a zabrání tomu, aby se ventilátor a odtahové potrubí zanášely. Tím zároveň přispívá k ochraně životního prostředí. Velmi praktické jsou vyjímatelné nerezové tukové filtry, které jdou lehce vyjmout pomocí rychloupínáku a dají se umývat v myčce na nádobí.

Optimální je montáž ve výšce 60 až 80 cm nad varnou plochou. U sklokeramických varných desek může být menší, u plynových sporáků lze doporučit vzdálenost větší. Digestoře mívají zabudované osvětlení pro lepší nasvícení pracovního prostoru.

Obvykle jsou digestoře (kuchyňské odsavače par) rozčleněny na komínové, podvěsné, ostrůvkové a vestavné.

Komínové odsavače par

- (také se můžete setkat s označením "krbové" či "nástěnné"). Jsou určeny k montáži na stěnu, mohou být rovné, rohové, nebo rustikální.

Podvěsné digestoře

- jsou určeny k umístění do mezery nebo pod závěsné skříňky. Jejich tvar je většinou obdélníkový a plochý, odvodová trubka může být skryta ve skříňce nebo překryta ozdobným komínem.

Ostrůvková digestoř

- je určena do volného prostoru, montuje se ke stropu. Před koupí ostrůvkové digestoře, se přesvědčte, že ji Váš strop unese.

Vestavná digestoř

- je zabudovaná v horní skříňce a tím není téměř vidět.
vyrobeno.jpg, 37kB